Чому запотівають пластикові вікна

20 Сер 2021
Новини
фото Чому запотівають пластикові вікна

Одна з проблем, з якою стикаються власники металопластикових конструкцій — конденсат на вікнах. Запотівання склопакетів погіршує огляд, а іноді вода з’являється в такій кількості, що стікає на підвіконня або на підлогу, утворюючи досить великі калюжі.

Незначне або короткочасне запотівання склопакета — явище цілком природне. Але якщо вологи утворюється багато, то вона може стати причиною більш серйозних проблем. Тож при рясному конденсатоутворенні потрібно розбиратися з його причинами і вживати заходів щодо усунення запотівання.

Баланс мікроклімату в квартирі

Щоб зрозуміти, як позбавитись конденсату на вікнах, потрібно розібратися, чому він з’являється. І тут варто мати на увазі, що причиною появи конденсату стає одна з ключових переваг металопластикових вікон — їх герметичність:

 • Старі дерев’яні вікна через пористість самого матеріалу забезпечують досить ефективну циркуляцію повітря. Частина водяної пари виходить назовні через щілини і пори в деревині — і тому дерев’яні вікна потіють рідше.
 • Металопластикові вікна значно герметичніші — ані профіль, ані склопакет не пропускають повітря, а циркуляція між рамою і стулкою через ефективне притискання буде мінімальною. Результат — вся волога, що утворюється в приміщенні, залишається всередині.

Таким чином, пластикові вікна після встановлення значно змінюють мікроклімат приміщень. Втрати тепла знижуються (для цього ми вікна і ставимо!), проте за рахунок зменшення обсягів природної циркуляції повітря підвищується вологість, а значить — ймовірність утворення конденсату.

Чому вікна потіють взимку

Потіють пластикові вікна цілий рік — але найчастіше рясне конденсатоутворення фіксується у холодну пору року. Саме взимку вікна можуть стояти запітнілими до полудня, а потім на підвіконні або ламінаті під вікном збирається солідна калюжа.

Щоб зрозуміти, чому запотівають вікна саме в таких умовах, варто згадати, як поводить себе водяна пара:

 • Джерел вологи в повітрі достатньо — це і наше дихання, і чайники з каструлями на кухні, і кімнатні рослини. Рідина, що випаровується, знаходиться в повітрі в газоподібному стані, підвищуючи його вологість.
 • Для того, щоб волога почала конденсуватися, потрібні певні умови. Утворення конденсату відбувається лише при досягненні певної температури — її називають «точкою роси». Щойно температура впаде нижче певного рівня — вода з газоподібної форми перейде в форму дрібних крапель.
 • Конденсат утворюється на найхолоднішій поверхні в приміщенні — і в 90% випадків такою поверхнею стає склопакет. Що вища вологість, і що нижча температура склопакета — то більше конденсату утворюється.

Чому запотівають вікна — розібралися. Тепер варто проаналізувати причини, які призводять до появи надмірної кількості вологи на склопакетах (а іноді навіть на рамах і відкосах вікна).

Порушення технології монтажу вікон

Якщо рясно потіють вікна в квартирі — дуже висока ймовірність, що конструкцію встановлено ​​з порушенням правил:

 • По-перше, вікно може бути зміщене в зону промерзання стіни, тобто назовні. Температурна лінія — ізотерма — при цьому зміщується всередину, і це призводить до зниження температури склопакета всередині приміщення. Результат — рясне запотівання навіть при не найвищій вологості і не найсильніших холодах.
 • По-друге, запотівають вікна при неправильному облаштуванні монтажного шва. Порушення герметичності та теплоізоляції призводить до тепловтрат по периметру і накопичення вологи всередині самого шва. В результаті через промерзання вікно сильніше холоне — і починає потіти.
 • Зрештою, якщо у вас пітніють вікна взимку — справа може бути не в самому вікні, а у підвіконні. Широка підвіконна дошка перекриває радіатор опалення, і тепле повітря просто не потрапляє до склопакета. А на холодному склопакеті швидко утворюється конденсат!

Порушення технології виробництва вікон

Втім, якщо з’явився конденсат на вікнах — причини можуть критися і у помилках виробництва або комплектації:

 • Найпоширеніша ситуація — встановлення склопакету з недостатньою енергоефективністю. Її варто проаналізувати більш детально, тому їй ми присвятимо окремий розділ.
 • Поява конденсату всередині самого склопакету — ознака того, що конструкція недостатньо герметична. Всередину склопакета проникає вологе повітря, гранули осушувача не справляються зі своїм завданням — і між шарами скла з’являються крапельки води. Це — 100% ознака браку, тому при появі конденсату всередині склопакета протягом гарантійного терміну він підлягає заміні.
 • Також відповідь на питання, чому вікна запотівають з внутрішньої сторони, може критися у неправильному підборі або налаштування фурнітури. Недостатньо ефективний притиск стулки до рами призводить до тепловтрат, і через переохолодження починає з’являтися конденсат.

Основні помилки при виборі склопакету

Дуже часто власники будинків і квартир починають думати про те, як усунути запотівання пластикових вікон, тільки після того як проблема стає актуальною. Насправді замислюватися про запобігання конденсатоутворенню варто ще на етапі комплектації ПВХ-конструкції:

 • Склопакети без енергозбереження — і однокамерні, і навіть двокамерні — будуть пітніти практично завжди. Їх теплопровідність занадто висока, і тому навіть у м’якому кліматі восени або взимку склопакет буде холонути до точки роси.
 • Однокамерний склопакет з енергозберігаючим склом — це конструкція, що буде запотівати рідше. Однак виключити ризик регулярної появи конденсату можна: все-таки для більшої частини України енергозберігаючі характеристики такого склопакета будуть недостатніми.
 • Оптимальним рішенням буде встановлення двокамерного склопакета з енергозбереженням і аргоном. Такі конструкції добре протистоять тепловтратам — тож конденсат з’являтиметься лише за умов дуже високої вологості (наприклад, під час приготування їжі на кухні,) і швидко зникатиме.

Як запобігти запотіванню вікон

Що робити, щоб не запотівали вікна — ось питання, яке хвилює багатьох власників таких конструкцій. Першу рекомендацію ми вже навели у попередньому розділі — комплектувати вікна склопакетами з достатнім опором теплопередачі.

Друга рекомендація — доручати монтаж ПВХ-конструкцій кваліфікованим майстрам, а також — не економити на якісних матеріалах для встановлення. Використання пароізоляційних і паропроникних монтажних стрічок (монтаж за ДСТУ) дозволяє нормалізувати вологість в приміщенні, а значить — ризик появи рясного конденсату знизиться.

Вентиляція для пластикових вікон — ще один спосіб запобігання запотіванню, оскільки при провітрюванні видаляється вологе повітря, і концентрація водяної пари знижується. Вікно з вентиляцією ефективно бореться з конденсатом — але для цього потрібно укомплектувати його фурнітурою зі зручним провітрюванням (мікровентиляція, ступеневе провітрювання, паралельне зміщення). Якщо ж бюджет дозволяє — то провітрювання можна «доручити» віконному припливному клапану або електронній системі клімат-контролю.

Зверніть увагу! Вентиляційні отвори у пластикових вікнах, які формуються в профілі при виготовленні конструкції, призначені не для провітрювання! Вони дійсно запобігають утворенню конденсату — але тільки всередині камер самого профілю!

Іноді власники будинків або квартир запитують, чим протирати вікна, щоб не запотівали — по аналогії з обробкою автомобільного скла протиконденсатними засобами. Такі засоби є і для вікон, але їх ефективність невелика — навіть при регулярній обробці висока вологість у поєднанні з низькою температурою спровокують появу конденсату. Обробка скла призведе лише до того, що краплі швидко стікатимуть донизу, утворюючи калюжу на підвіконні або підлозі.

Так що чарівного засобу від запотівання немає — і проблему майже завжди доводиться вирішувати комплексно. А це значить — комплектувати конструкції енергоефективними склопакетами та фурнітурою, монтувати їх за всіма правилами і забезпечувати нормальний повітрообмін для зниження вологості повітря в приміщенні. Все це призведе до значного зниження кількості конденсату — аж до його повної відсутності!