За статистикою металопластикові вікна обирають в першу чергу для того, щоб знизити втрати тепла в приміщенні. І дійсно, такі конструкції перевершують традиційні дерев’яні вікна за теплоізоляційними показниками. Але іноді енергоефективності встановлених у приміщенні вікон може не вистачити — і доводиться вирішувати, як утеплити пластикові вікна.
Коли ми говоримо про утеплення вікна, ми можемо мати на увазі різні процеси:
Все це дасть можливість підвищити енергозберігаючий потенціал будівлі, не замінюючи самі металопластикові конструкції.
Найпростіший спосіб утеплити пластикові вікна — зменшити теплопровідність елемента з максимальною площею, тобто склопакета. У житлових приміщеннях бажано встановлювати двокамерні енергозберігаючі склопакети — скління без енергозбереження не відповідає вимогами ДСТУ. Тому:
Крім заміни склопакету утеплення пластикових вікон передбачає теплоізоляцію відкосів. Причому утеплювати їх потрібно як ззовні, так і зсередини. Але перед тим, як утеплити укоси ззовні, варто врахувати, що теплоізоляційний шар повинен залишитися паропроникним. Якщо використовувати пароізоляційні матеріали — порушиться природна вентиляція монтажного шва, і всередині буде накопичуватися волога. Це підвищить ризик промерзання взимку і спровокує появу плісняви.
Через це утеплення зовнішніх відкосів вікон бажано робити не із застосуванням пінополістиролу, а за допомогою мінеральної вати або теплоізоляційних штукатурок. Роботи виконуються так:
Утеплення підвіконня зовні не потрібне — в 99% випадків підвіконна дошка ніяк не контактує із зовнішнім середовищем. А ось під водовідливну планку досить часто укладають шар поліуретанової монтажної піни або іншого теплоізоляційного матеріалу — і для утеплення, і для зниження рівня шуму при вібрації.
Внутрішнє утеплення відкосів покликане вирішити відразу два завдання:
Утеплення відкосів вікон зсередини припускає застосування як пароізоляційних, так і паропроникних матеріалів — тобто можна використовувати пінопласт, пінополістирол, мінеральну вату і т.д. Але в будь-якому випадку в конструкції монтажного шва зсередини повинен бути присутнім пароізоляційний шар, інакше волога з приміщення буде проникати всередину. Тому утеплення відкосів буде набагато ефективнішим, якщо монтаж з самого початку виконувався за тришаровою технологією (стандарт ДСТУ).
Алгоритм внутрішньої теплоізоляції вікна простий:
Зверніть увагу! При використанні сендвіч-панелей не потрібно окремо закладати шар теплоізоляції. Пористий полімерний утеплювач вже присутній в конструкції сендвіча.
Утеплення підвіконня потрібно в тому випадку, якщо під ним є досить широкий монтажний зазор. Для зменшення втрат тепла під підвіконної дошкою закладається шар теплоізоляційного матеріалу, який перекривається пароізоляційною стрічкою або шаром пароізолюючого герметика.
Крім того, як було зазначено раніше, обов’язково має виконуватись регулювання пластикових вікон на зиму — посилене притискання по всьому периметру знижує ризик продування. Своєчасна заміна гумових ущільнювачів на вікнах теж важлива: ущільнювач, що втратив еластичність, не може забезпечити герметичність конструкції, а значить, втрати тепла будуть зростати.
У будь-якому випадку утеплювати вікно потрібно — принаймні теплоізоляція укосів забезпечить зменшення тепловтрат по периметру. Якщо ж енергозберігаючі характеристики конструкції недостатні, то можна розглянути і заміну склопакета — такий захід теж може бути досить ефективним.